خانه هوشمند

خانه هوشمند

خانه ی هوشمند یا Smart Home واژه ای است که این روزها به هدف بسیاری از کمپانی های مطرح حوزه فناوری تبدیل شده بطویکه روزانه خبرهای زیادی در مورد عرضه فناوری‌های جدید در این عرصه به گوش می‌رسد. اما به واقع خانه هوشمند به چه خانه ای گفته می‌شود و خصوصیات یک خانه هوشمند چیست؟

زمانی که ما از گوشی های همراه معمولی به سمت گوشی های هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را شاهد بودیم. به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیام های متنی باشیم، اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می‌شویم، ایمیل می فرستیم، پیام‌های لحظه ای ارسال می‌کنیم، فایل‌های مورد نیازمان را دانلود می‌کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می دهیم.

در مورد خانه های هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت اصلی خانه‌های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند.

سیستم صوتی

احتمالا برایتان پیش آمده که می خواستید یکی از عزیزانتان را برای روز تولدش سورپرایز کنید. قرار بوده که به محض ورودش لامپ ها روشن و آهنگ “تولدت مبارک” پخش شود. اما هیچ چیز با برنامه پیش نرفته و ماجرا را با جیغ و سوت جمع و جور کرده اید. گاهی هم که از سرکار به خانه بازمی گردید دوست دارید یک آهنگ ملایم پخش شود و آب جوش برای دم کردن یک چای دبش آماده باشد. اما خب وقتی به خانه می آیید معمولا از خستگی پخش زمین می شوید و انجام این کارها یک همت عالی می خواهد. در این مواقع، شما هم شاید مثل من آرزو می کنید که ای کاش می شد این کارها با یک بشکن ...

درب و پنجره

مطالعات نشان داده اند که درهای ورودی و پنجره ها متداول ترین راه های ورود سارقین هستند. به خصوص پنجره ها که با شکستن شیشه ی آنها به راحتی می توان وارد خانه شد. تابستان را می توان شلوغ ترین فصل کاری سارقین دانست زیرا در این فصل هوا گرم است و شب ها، بیشتر در و پنجره ها برای ورود هوای خنک باز هستند. با ایمن سازی این نقاط ورودی حساس، خطری خانه و اهالی آن را تهدید نخواهد کرد. اما چگونه باید این نقاط را ایمن کرد؟ آیا دوربین های مدار بسته گزینه ی خوبی هستند؟ یا موارد بهتری هم وجود دارد؟ برای کنترل در و پنجره ها و جلوگیری از ورود سارقین به منزل، سنسور ...

دمای محیط

بعضی افراد در روزهای داغ تابستانی به هنگام بیرون رفتن از خانه سیستم سرمایشی را روشن می گذارند تا بعد از بازگشت به خانه، از ذوب شدن نجات پیدا کنند. شاید این کار را یک دوراندیشی بدانند؛ اما دوراندیشی واقعی وقتی مشخص می شود که قبض آب و برق به درب خانه می آید! ترموستات هوشمند آخرین وسیله ی گرمایشی و سرمایشی در بازار است که شما می توانید به آن برنامه دهید تا چند دقیقه قبل از رسیدن تان، خانه را خنک کنند. بعلاوه، شما می توانید در همان مسیر خانه و با استفاده از گوشی همراه هوشمندتان دستور دهید تا سیستم سرمایشی شروع به کار کند.

روشنایی ها

لامپ ها به جز روشن کردن فضا، کارهای دیگری هم می توانند انجام دهند. اگر از انواع درست آنها بجا و با فکر استفاده شود، نورشان می تواند یک تابلو، یک دیوار و یا هر چیزی که شما مایل باشید را از سایرین برجسته کند و یا حس و حال رمانتیکی را به فضای باز منزل ببخشد. اگر از سیستم روشنایی هوشمند استفاده کنید: تمامی این کارها به صورت هوشمند و تنها با یک ضربه ی کوچک انگشت یا صدای شما انجام شوند. شاید تا چند سال پیش کنترل کردن روشنایی منزل و محل کار با صدای فرد یک معجزه محسوب می شد؛ اما امروزه سیستم روشنایی هوشمند این قدرت اعجاز را به تک تک ما داده است.

آیینه هوشمند

نمایش اطلاعات مربوط به قرار ملاقات به هنگام قرار گرفتن شخص در مقابل آینه

قابل استفاده در دفاتر کار مدیران برای یادآوری برنامه های روزانه و قرار ملاقات

قابلیت افزودن اطلاعات دلخواه

نمایش وضعیت آب و هوا و تقویم

یادآوری موضوعات و جلسات

ایجاد هماهنگی و نظم در امور کاری

پخش متن و موسیقی دلخواه

اتصال به سایت های خبری و نمایش اخبار